wtorek, 27 października 2015

Warsztaty "Mały Inżynier" - badanie gęstości cieczy

W niedzielę 25 października b.r., odbyły się pierwsze warsztaty chemiczno - fizyczne z cyklu "Mały Inżynier". Zajęcia prowadziła pani Monika Stróżyk, nauczyciel chemii.Na zajęciach dzieci poznały pojęcie gęstości cieczy na przykładzie mieszania płynów które można znaleźć w naszej kuchni, takich jak: olej, mleko, płyn do mycia naczyń czy sok owocowy. Otrzymały również odpowiedź na pytanie: "czy sprawiedliwa oliwa zawsze na wierzch wypływa"?Na początku zajęć dzieci odmierzyły taką samą ilość różnych substancji: jak olej, mąka, płyn do mycia naczyń.Każda odmierzona substancja została zważona a jej waga zapisana.Następnie nasze produkty takie jak mleko, olej, sok, młyn do mycia naczyń, denaturat oznaczone zostały kolorowymi kartkami i ułożone według wagi od najmniejszej do największej.Dzieci zostały podzielone na cztery grupy w których wykonały doświadczenie badania gęstości cieczy. Zadaniem każdej grupy było wlanie do szklanki czterech płynów:  mleka, soku, płynu do mycia naczyń oraz oleju.Każda grupa wlewała płyny w różnej kolejności i obserwowała jak się układają.Okazało się, że bez względu na kolejność wlewania płynów, szklanki we wszystkich grupach wyglądały tak samo.


Na dole szklanki znalazł się sok, potem ułożył się płyn do mycia naczyń, mleko a następnie olej.


Kolejnym zadaniem dzieci  było wrzucanie do szklanek z płynami poszczególnych przedmiotów, takich jak: monety, śrubki, zapałki, klocki, pestki i fasolki. Dzieci obserwowały które przedmioty były cięższe i opadały na dno szklanki a które lżejsze i układały się między poszczególnymi warstwami płynów.


Mali badacze poznali również odpowiedź na pytanie: kiedy jajko zanurzone w wodzie opada na dno? a kiedy pływa na powierzchnię?


Po wykonanych doświadczeniach dzieci otrzymały słodki poczęstunek


Zajęcia zakończyły się zabawą z chustą animacyjną.


Zajęcia były bardzo ciekawe, dzieci mogły poznać odpowiedź na pytania dotyczące przyrody i techniki oraz odkryć jakie fascynujące zjawiska zachodzą na naszych oczach.
Więcej zdjęć z warsztatów można zobaczyć TUTAJ.
Następne zajęcia odbędą się 29 listopada b.r., odpowiemy sobie na pytania: czy można zobaczyć pole magnetyczne i do czego służy magnes, przyciąganie i gdzie znaleźć największy magnes na świecie?