poniedziałek, 9 kwietnia 2018

83 Warsztaty z My Little Craft World: Poznajemy Polskę - Tymbark

W niedzielę 8 kwietnia b.r. My Little Craft World zaprosiło wszystkie dzieci na kolejne warsztaty z cyklu z cyklu: "Poznajemy Polskę". Tym razem mali artyści odwiedzili Tymbark, który znany jest wszystkim z produkcji soków i napojów.


Tymbark uzyskał lokację miejską w 1353 roku, zdegradowany w 1896 roku. Tymbark był miastem królewskim położonym w końcu XVI wieku. Znajduje się niespełna 66 km na południowy wschód od Krakowa


W roku 1353 na terenie dzisiejszego Tymbarku powstała parafia, erygowana przez króla Kazimierza Wielkiego, który następnie w roku 1357 lokował tu dla kolonistów niemieckich miasto Tannenberg. Pierwotna nazwa miasta (niem. "jodłowa góra"), jak i jego mieszkańcy ulegli następnie procesowi polonizacji.


Na zajęciach plastycznych dzieci wykonały koszyczki z filcu.


W drugiej częśći warsztatów uczestnicy ozdobiły drewniane jabłka "rosnącymi" farbami.Tymbark znany jest również z polskiego przedsiębiorstwa przemysłu spożywczego, producenta soków, nektarów i napojów. Tymbark posiada przetwórnię owocowo-warzywną (uruchomioną w 1936 jako Spółdzielnia Owocarska, w 1950 upaństwowioną, a w 1995 r. przekształconą w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa, obecnie pod nazwą Podhalańskie Przedsiębiorstwo Przemysłu Spożywczego „Tymbark” S.A.). W 1967 w Tymbarku opracowano pierwszą w Polsce recepturę soku z czarnej porzeczki. 
Produkty Tymbarku są znane w ponad 30 krajach na świecie. W 2016 roku Tymbark obchodził jubileusz 80 lat istnienia.Podczas zajęć dzieci miały możliwość skosztować  i ocenić 7 produktów firmy Tymbark, zdecydowanie wygrał sok "Kaktus" najmniej punktów uzyskał sok warzywny.


Więcej zdjęć z zajęć można zobaczyć TUTAJ