niedziela, 8 stycznia 2017

Poznajemy Polskę - Rabka Zdrój

W niedzielę 8 stycznia b.r., odbyły się kolejne warsztaty dla dzieci  My Little Craft World  z cyklu  "Poznajemy Polskę". Tym razem odwiedziliśmy Rabkę-Zdrój.


Rabka-Zdrój do 1999 (dziś potocznie) Rabka – miasto w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, położona jest w Kotlinie Rabczańskiej, na wysokości 500–560 m n.p.m., u ujścia potoków Poniczanki, Słonki i Skomielnianki do Raby.
Zajęcia rozpoczęły się od zlokalizowania Rabki na mapie Polski.


Rabka-Zdrój nazywana jest również "Miastem Dzieci Świata". Tytuł ten w 1996 roku na wniosek Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu nadał miastu wojewoda małopolski.


Na zajęciach mali artyści wykonali pracę plastyczną: zimowy pejzaż wykonany z płatków kosmetycznych.


Powstały piękne i oryginalne zimowe prace Rabki - Zdrój.


Rabka-Zdrój jest Miastem Dzieci Świata, dlatego w 2004 roku powstał tutaj pomnik szczególnie kochanego przez dzieci świętego. W rabczańskim uzdrowisku dzieci powracają do zdrowia i są pod szczególną troską, podobną do tej, jaką otaczał je św.Mikołaj. Dlatego na zajęciach dzieci  wykonały z papieru figurę świętego Mikołaja.


Figura św. Mikołaja znajduje się na placu przed zabytkowym budynkiem dworca kolejowego. Rabczański pomnik to podobizna postaci historycznej jaką był św. Mikołaj - biskup z Miry w Azji Mniejszej. Święty przedstawiony w stroju biskupim, z mitrą na głowie i pastorałem w dłoni, stoi on na kuli ziemskiej, na której zaznaczono miasta: Rabka-Zdrój, Mira i Rovaniemi. Mira to miejscowość położona w dzisiejszej Turcji, której biskupem był św. Mikołaj, natomiast Rovaniemi  to miasteczko w północnej Finlandii, które szczyci się tym, iż mieszka w nim św. Mikołaj. Pomnikowi towarzyszą postacie dzieci – dziecko siedzące przed kulą ziemską podtrzymuje herb miasta Rabka-Zdrój, a dziewczynka w stroju góralskim chwyta sypane przez świętego pieniążki. To przedstawienie jest nawiązaniem do legendy wedle której św. Mikołaj otrzymał znaczny spadek po swoich rodzicach, którym szczodrze dzielił się z bliźnimi. Obok pomnika jest jeszcze dwoje dzieci, jedno trzyma w dłoniach napis przeciwko przemocy, drugie jedzie na rowerze z napisem zachęcającym do sprzątania świata.
Poniżej prace świętego Mikołaja wykonane przez dzieci.


Podczas zajęć mali artyści wykonały również laurki dla Babci i Dziadka z okazji ich święta. Każde dziecko do wyboru miało różne scrapki, pieczątki, itp., którymi ozdobiło swoje prace.


Powstały piękne i oryginalne laurki dla Babci i Dziadka.


Więcej zdjęć z zajęć można zobaczyć TUTAJ