poniedziałek, 17 lutego 2014

Zajęcia artystyczne a rozwój dziecka

Ponieważ pierwsze warsztaty za nami, postanowiłam napisać jakie korzyści mają takie zajęcia. 

Zajęcia plastyczne, artystyczne, ruchowe tak jak zabawa stanowią potrzebę rozwojową dziecka. Szczególne znaczenie polega na tym, ze wszystkie te formy zespalają ze sobą procesy motoryczne, poznawcze i emocjonalne, przyczyniając się do rozwoju osobowości dziecka. Każde dziecko jest inne,  niepowtarzalne indywidualne.

Warsztaty artystyczne, plastyczne stwarzają dziecku szerokie pole do realizacji jego możliwości. Dzięki temu każde dziecko ma stworzone możliwości wyrażania swoich odczuć. A co za tym idzie: zadowolenie, wzmocnienie poczucia własnej wartości. Jest wyrazem jego wewnętrznej energii, uspokaja je, daje uczucie odpreżenia oraz zaspokaja typową dla każdego wieku potrzebe działań. Proces tworzenia dla dziecka jest procesem odkrywania własnych możliwości.


 Każde dziecko może zdobyć duże umiejętności, odpowiednie do swojego wieku i rozwoju. Oczywiście jeśli będzie miał stworzone do tego warunki.

W rysunkach i malowankach każde dziecko zawiera swój własny dziecięcy świat. Wiele dzieci również widzi i przeżywa inaczej, odmiennie też wyraża swoje myśli. Zajęcia takie dają ogromną możliwość do zobaczenia świata widzianego oczyma dziecka.

A co z bałaganem, bo przecież farby, brokat, flamastry. To też jest wpisane w dzieciństwo dajmy dzieciom tworzyć nawet jeśli zostanie kilka śladów ...

Inna formą rozwojową dziecka jest czytanie i opowiadanie dzieciom. Dziś niestety książki zastąpiły i ipady, komputery i inne urządzenia elektroniczne. Dlatego tak ważne jest czytanie dzieciom. Oczywiście wszyscy żyjemy w świecie pogoni za pracą i innymi wartościami, ale warto czasami się zatrzymać choćby na 5 min przed snem i poczytać swojemu dziecku, a jakie będą korzyści: 


Dzięki czytaniu i opowiadaniu dziecko może się przenieść w magiczny świat, świat wyobraźni  jest niezwykle ważny. Stymulowanie wyobraźni dziecka przyczynia się do rozwoju jego zdolności twórczych. Wiele badań naukowych potwierdza, że dzieci zachęcane do używania wyobraźni oraz kreatywnego wyrażania siebie stają się innowacyjnymi, twórczymi osobami potrafiącymi łatwo się przystosować. Książki, które czytamy najmłodszym mają duży wpływ na kształtowanie się ich obrazu świata oraz budowanie własnego ja. 

 

Ważne więc, by książka była sprzymierzeńcem Rodziców w ich wychowawczej pracy, wspierała a czasem pomagała także rozwiązywać trudne problemy.

Wzory zachowań bohaterów bajkowych są przyjmowane przez najmłodszych bezkrytycznie – często możemy zaobserwować, że nasz maluch odtwarza zachowanie ulubionej postaci bajkowej. Dzieci szybko uczą się poprzez przykład – naśladując. Oczywiście ważne jest więc, aby mogły uczyć się na dobrych wzorcach.


Czytanie razem z dzieckiem ma jeszcze tę wielką zaletę, że uczymy kilkulatka, że książki są źródłem wiedzy, że warto po nie sięgać – jednym słowem: kształtujemy u dzieci pozytywny nawyk czytelniczy. W pierwszych książeczkach dla najmłodszych przeważają rysunki a im dziecko starsze, tym więcej zawierają one tekstu – można powiedzieć, że książki rosną wraz z dziećmi.

A więc zachęcajmy dzieci do takich zajęć jak również czytajmy dzieciom i z dziećmi …

Agnieszka Niezgoda-Kalinowska